Preskoči na glavno vsebino
normativa·

Novost pri brezgotovinskem plačevanju | POS terminali in denarne kazni

Obveznost začne veljati od 30. junija 2022 Kazni za dejavnosti, ki ne nudijo možnosti plačevanja s kartico Vse člane spominjamo, da od jutri (30.6.2022) začnejo veljati nova pravila, ki predvidevajo kazni za trgovce, obrtnike in ponudnike…

Jessica Štoka

![](https://www.sdgz.it/wp-content/uploads/2020/09/pos-credit-card-1024x683.jpg)

  • * *

Obveznost začne veljati od 30. junija 2022

#### Kazni za dejavnosti, ki ne nudijo možnosti plačevanja s kartico

Vse člane spominjamo, da od jutri (30.6.2022) začnejo veljati nova pravila, ki predvidevajo kazni za trgovce, obrtnike in ponudnike storitev, ki svojim strankam ne bodo dovolili plačevanja s kreditnimi, predplačinskimi ali debetnimi karticami. Obveznost brezgotovinskega plačevanja je Montijeva vlada uvedla leta že 2014, vendar brez "kazni" za kršitelje.

Kazen za kršitelje bo znašala 30€, ob teh pa še 4% transakcije

Od 30. junija 2022 postane POS terminal, ki omogoča plačevanje z debetnimi in kreditnimi karticami, obvezen za vsa podjetja. Ukrep, ustvarjen za zmanjšanje uporabe gotovine, je predviden v NOO Načrtu za okrevanje in odpornost (PNRR) . Trgovcem, ki bodo zavrnili brezgotovinsko plačilo, bodo grozile denarne kazni. Kazen bo znašala 30 evrov, tem pa bo treba prišteti še 4% zavrnjenega zneska plačila. Sankcija ne pride v poštev le "v primerih tehnične nemožnosti",  v primeru odsotnosti povezljivosti ali okvare POS terminala. Obveznost velja za vsa podjetja, ki ponujajo izdelke in storitve, od gostinskih dejavnosti do obrti in tudi za taksiste in samostojne delavce (profesionalce). Kontrole bodo izvajali pravosodna policija in ostali nadzorni organi. Zakon sicer predvideva tudi pritožbo stranke.

Informacije

Za informacije o ponudnikih tovrstne storitve se lahko obrnete na naše pisarne ali pa na enega izmed bančnih zavodov s katerimi ima naše Združenje podpisan **sporazum**.

  • * *